Biologia
1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
- nauczyciel może zmienić kolejność realizowanych zagadnień i rozszerzać omawiane treści zgodnie z potrzebami uczniów;
- nauczyciel może wykorzystywać dodatkowe źródła informacji (m.in. materiały autorskie, filmy, zadania z innych zbiorów, tablice, literaturę naukową i popularnonaukową, czasopisma, Internet, programy edukacyjne, wykłady i inne).
2. ZESZYTY I INNE WYMAGANIA FORMALNE
- uczeń zobowiązany jest posiadać zeszyt (czytelny i schludny) zawierający notatki z przeprowadzonych zajęć dydaktycznych i prace domowe
- w czasie lekcji nie dopuszcza się korzystania z telefonów komórkowych, dyktafonów i innych urządzeń elektronicznych.
3. SPOSOBY SPRAWDZANIA WIEDZY
- prace klasowe (zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem, poprzedzone powtórzeniem wiadomości);
- sprawdziany, testy (zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem, poprzedzone powtórzeniem wiadomości);
- kartkówki z bieżącego materiału (mogą obejmować materiał z 3 ostatnich lekcji i nie muszą być zapowiedziane);
- odpowiedzi ustne (ewentualnie praca w grupach, prezentacja pracy domowej, referaty, prezentacje multimedialne itp.);
- zestawy zadań dodatkowych;
- konkursy i olimpiady przedmiotowe.
4. SPOSOBY OCENIANIA
Kryteria oceny:
- poprawność merytoryczna;
- logika i jasność wypowiedzi;
- rozumienie pojęć i znajomość zagadnień teoretycznych;
- zastosowanie wiedzy przedmiotowej do rozwiązywania problemów;
- poprawność językowa;
- stosowanie odpowiedniego języka do formułowania myśli.
Prace pisemne oceniane w skali:
a) prace klasowe, sprawdziany, kartkówki oraz wszystkie sprawdziany wiedzy i umiejętności półroczne:
Przedział procentowy
maksymalnej liczby punktówocena
0% - 40%
niedostateczny
41% - 55%
dopuszczający
56% - 75%
dostateczny
76% - 90%
dobry
91% - 98%
bardzo dobry
99% - 100%
celujący
b) sprawdziany poziomu przygotowania do egzaminu maturalnego, sprawdziany roczne:
Przedział procentowy
maksymalnej liczby punktówocena
0% - 29%
niedostateczny
30% - 37%
dopuszczający minus
38% - 55%
dopuszczający
56% - 59%
dopuszczający plus
60% - 65%
dostateczny minus
66% - 71%
dostateczny
72% - 79%
dostateczny plus
80% - 91%
dobry
92% - 97%
dobry plus
98% - 100%
bardzo dobry
- Wszystkie formy pisemne zaplanowane przez nauczyciela są obowiązkowe co oznacza, że uczeń musi posiadać z nich ocenę, konieczność zaliczenia pracy jest sygnalizowana wpisem (nb) w Librusie.
- Kartkówka jest bieżącym badaniem przygotowania ucznia do lekcji i dotyczy materiału z trzech ostatnich tematów realizowanych na maksymalnie pięciu ostatnich lekcjach. Kartkówki nie podlegają poprawie.
- Uczeń może również zdobywać za pracę bieżącą na lekcji (+) i (-) i są one przeliczane w następujący sposób na oceny: przy 1 lekcji w tygodniu trzy (+) to ocena bardzo dobra, zaś trzy (-) to ocena niedostateczna, przy 2 lub więcej lekcjach w tygodniu pięć (+) to ocena bardzo dobra, zaś pięć (-) to ocena niedostateczna.
- Praca klasowa jest przekrojowym badaniem zakresu opanowanej wiedzy i umiejętności obejmującym większą partię materiału określoną przez nauczyciela. Termin powinien być odnotowany w Librusie.
- Prace klasowe powinny być sprawdzone i omówione z uczniami w ciągu dwóch tygodni od momentu napisania pracy. Nauczyciel wskazuje uczniowi braki i błędy w rozwiązaniach zadań na pracy pisemnej przez krótkie komentarze pisemne lub ustne.
- Prace pisemne można sfotografować za zgodą nauczyciela. Praca nie może być udostępniana osobom trzecim, nie może być publikowana na forach internetowych.
- Przy odpowiedziach ustnych nauczyciel wskazuje uczniowi dobre i słabe strony odpowiedzi.
- W przypadku nieobecności uczeń ma obowiązek ustalić z nauczycielem dodatkowy termin na napisanie pracy klasowej w terminie do 1 tygodnia po powrocie do szkoły.
- W sytuacji nieobecności usprawiedliwionej ucznia (np.: choroba udokumentowana na podstawie zwolnienia lekarskiego, obóz sportowy, zawody) może on skorzystać z prawa do ustalenia indywidualnego terminu poprawy.
- Uczeń, który nie poprawił oceny w wyznaczonym terminie traci prawo do następnej poprawy tej pracy.
- Uczeń ma prawo raz poprawić każdy sprawdzian i pracę klasowa w ciągu 2 tygodni od wpisania oceny do dziennika. Poprawa nie dotyczy oceny bardzo dobrej. Uczeń zgłasza nauczycielowi chęć poprawy oceny. W szczególnych uzasadnionych przypadkach termin ulega wydłużeniu.
- Uczeń, który unika pisania sprawdzianu, nie przychodzi w określone dni na określone lekcje lub mimo obecności w szkole odmawia napisania tej pracy otrzymuje ocenę niedostateczną.
- Ocena z poprawy wpisywana jest do dziennika, a przy ustalaniu oceny na koniec poszczególnych semestrów brane są pod uwagę obydwie oceny (uzyskane w pierwszym terminie i z poprawy).
- Poprawa pracy nie przysługuje uczniowi, który został przyłapany na niesamodzielnej pracy (ściąganiu). Uczeń może poprawić ocenę z przedmiotu dzięki innym sprawdzianom.
- Ocena semestralna i końcoworoczna nie jest średnią arytmetyczną uzyskanych ocen cząstkowych. Najważniejsze są oceny z prac klasowych, sprawdzianów, testów, potem kartkówek i odpowiedzi ustnych następnie te z prac domowych, pracy w grupach.
- Przy wystawianiu oceny semestralnej brany jest także pod uwagę wkład pracy, aktywność, systematyczność i postępy ucznia.
- Do uzyskania oceny pozytywnej, konieczne jest zaliczenie wszystkich przekrojowych prac pisemnych (sprawdzianów, prac klasowych).
- Nauczyciel może podwyższyć uczniowi ocenę roczną w szczególnych sytuacjach, np.: za aktywny udział ucznia w konkursach i osiągnięcia w tym zakresie.
- W przypadku nieobecności na zajęciach uczeń ma obowiązek samodzielnie nadrobić zrealizowany materiał.
- W przypadku promocji warunkowej uczeń jest zobowiązany do zaliczenia materiału z poprzedniej klasy w ciągu bieżącego roku szkolnego. Tryb i formę zaliczenia uczeń ustala indywidualnie z nauczycielem.
- Uczeń, który w klasie maturalnej zadeklaruje chęć zdawania matury z danego przedmiotu na poziomie rozszerzonym powinien uzyskać pozytywne oceny z prac obejmujących materiał z podstawy programowej na poziomie rozszerzonym.
5. MOŻLIWOŚĆ I FORMY POPRAWIANIA PROPONOWANEJ OCENY ROCZNEJ
Według Statutu Szkoły proponowana ocena roczna z zajęć edukacyjnych może zostać podwyższona w następującym trybie:
- uczeń niezwłocznie po zapoznaniu się z przewidywaną oceną zwraca się do nauczyciela uczącego danego przedmiotu z pisemną prośbą o jej podwyższenie wraz z uzasadnieniem
- nauczyciel po otrzymaniu prośby sprawdza, czy uczeń spełnia formalne wymagania - brak nieusprawiedliwionych nieobecności oraz frekwencja min. 80%
- po sprawdzeniu powyższych danych nauczyciel informuje ucznia o odmowie podwyższenia oceny lub wyznacza mu termin przeprowadzenia testu lub wskazuje inne rozwiązanie przewidziane w Statucie Szkoły - praca pisemna sprawdzająca poziom wiedzy i umiejętności lub wykonanie/poprawienie wszystkich wskazanych przez nauczyciela prac
6. NIEPRZYGOTOWANIE DO LEKCJI
W trakcie całego semestru uczeń może zgłosić:
- w przypadku klas, które w cyklu tygodniowym mają jedną lub dwie godziny zajęć lekcyjnych - raz nieprzygotowanie do zajęć (brak pracy domowej, niedyspozycja, brak gotowości do pisania niezapowiedzianej pracy kontrolnej, odpowiedzi ustnej);
- w przypadku klas, które w cyklu tygodniowym mają trzy lub więcej godzin zajęć lekcyjnych - dwa razy nieprzygotowanie do zajęć;
- za kolejne nieprzygotowanie stawiana jest ocena niedostateczna (w sytuacjach wyjątkowych (losowych) nauczyciel może usprawiedliwić nieprzygotowanie ucznia do zajęć);
- uczeń zgłasza nieprzygotowanie przed sprawdzeniem listy obecności.
Uwaga! Nieprzygotowanie nie obowiązuje:
- na wszystkich zapowiedzianych pisemnych formach sprawdzania wiedzy
- na trzy tygodnie przed klasyfikacją
- przy rozliczeniu prac długoterminowych
7. ZASADY WYSTAWIANIA OCEN SEMESTRALNYCH
Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który spełnia wymagania wykraczające, tzn. obejmujące wiadomości i umiejętności znacznie wykraczające poza realizowany program nauczania w danej klasie:
- inicjuje akcje wykraczające poza ramy programowe,
- sporządza z własnej inicjatywy materiały stanowiące pomoc przy realizacji treści programowych,
- posługuje się bogatym słownictwem specjalistycznym,
- jest finalistą lub laureatem olimpiady,
- jest finalistą lub laureatem konkursu przedmiotowego zorganizowanego pod patronatem wojewódzkiego kuratora oświaty.
Wymagania wykraczające obejmują treści niezawarte w programie nauczania, mają charakter naukowo - specjalistyczny i znaczny stopień trudności. Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:
- opanował umiejętności określone na ocenę bardzo dobrą,
- ma wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza program nauczania w danej klasie,
- samodzielnie zdobywa wiedzę z różnych źródeł,
- rozwija swoje zainteresowania,
- biegle rozwiązuje problemy teoretyczne i praktyczne,
- przedstawia oryginalne sposoby rozwiązania zadań i samodzielnie rozwiązuje zadania wykraczające poza program nauczania danej klasy,
- osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach z danego przedmiotu,
- pomaga organizować szkolne konkursy przedmiotowe.
Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
- opanował pełny zakres wiadomości i umiejętności określony programem nauczania realizowanym w danej klasie,
- opanował umiejętności określone na ocenę dobrą oraz sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami z różnych działów, logicznie je łączy, rozwiązuje samodzielnie problemy teoretyczne i praktyczne zawarte w programie nauczania,
- stosuje posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów łączących różne działy,
- swobodnie posługuje się terminologią.
Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który spełnia wymagania rozszerzające, które dotyczą stosowania wiadomości i umiejętności w sytuacjach typowych:
- posługuje się wiadomościami, które są rozszerzone w stosunku do wymagań podstawowych,
- potrafi samodzielnie rozwiązywać typowe zadania teoretyczne i praktyczne, korzysta przy tym ze słowników, tablic i innych pomocy naukowych, w tym w wersji elektronicznej.
Wymagania obejmują treści o zwiększonym stopniu trudności, rozszerzone, przydatne do stosowania, użyteczne ogólnie w praktyce. Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
- nie przyswoił w pełni wiadomości określonych programem nauczania w danej klasie, ale opanował je na poziomie przekraczającym wymagania zawarte w minimum programowym,
- opanował umiejętności określone na ocenę dostateczną oraz poprawnie rozwiązuje i wykonuje samodzielnie typowe zadania teoretyczne lub praktyczne,
- w obrębie danego działu umie powiązać różne prawa, zjawiska i zasady oraz zastosować je do rozwiązania zadań i problemów teoretycznych.
Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który spełnia wymagania podstawowe obejmujące treści przystępne, proste, uniwersalne, niezbędne do dalszej nauki, użyteczne praktycznie dla ucznia. Ocenę dostateczną uzyskuje uczeń, który:
- opanował wiadomości i umiejętności określone podstawą programową na podstawie wymagań minimum programowego,
- ma umiejętności określone na ocenę dopuszczającą oraz rozwiązuje typowe zadania teoretyczne i praktyczne o średnim stopniu trudności,
- interpretuje wzory i prawa w sposób odtwórczy, opisuje zjawiska, posługując się odpowiednią terminologią, potrafi odczytać i interpretować wykresy.
Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który spełnia wymagania konieczne dotyczące zapamiętania wiadomości:
- jest w stanie zapamiętać i przypomnieć sobie treści podstawowych praw, najważniejszych zjawisk,
- rozwiązuje przy pomocy nauczyciela proste zadania teoretyczne i praktyczne,
- do wymagań koniecznych jest zaliczane również opanowanie najbardziej przystępnych, najczęściej stosowanych i praktycznych treści programowych.
- zdobyte wiadomości i umiejętności są niezbędne do dalszego kontynuowania nauki danego przedmiotu oraz przydatne w życiu codziennym.
Zatem ocenę dopuszczającą uzyskuje uczeń, który:
- ma braki w opanowaniu wiadomości i umiejętności określonych podstawą programową, ale braki te nie przekreślają możliwości uzyskania przez niego podstawowej wiedzy z danego przedmiotu w ciągu dalszej nauki,
- zna treść podstawowych praw oraz najważniejsze definicje,
- rozwiązuje typowe zadania teoretyczne i praktyczne o niewielkim stopniu trudności, odczytuje wartości z wykresów, umie sporządzić wykres na podstawie tabeli.
Ocenę niedostateczną uzyskuje uczeń, który nie spełnia poziomu wymagań koniecznych:
- nie opanował wiadomości i umiejętności, które są konieczne do dalszego kształcenia,
- nie potrafi rozwiązać zadań teoretycznych ani praktycznych o elementarnym stopniu trudności, nawet z pomocą nauczyciela,
- nie zna treści i zastosowań podstawowych praw i pojęć.
8. SPOSOBY INFORMOWANIA RODZICÓW O WYNIKACH W NAUCE
Zgodnie z ogólnoszkolnym harmonogramem spotkań z rodzicami:
- przez wychowawcę
- na wywiadówkach bezpośrednio z nauczycielem uczącym przedmiotu
- przez dziennik elektroniczny Librus.
9. PRACA ZDALNA
W sytuacji zawieszenia zajęć możliwa jest praca zdalna z zespołami klasowymi oraz zdalne ocenianie. Dokonuje się to za pośrednictwem przeznaczonych do tego celu platform edukacyjnych i aplikacji (np. Office 365).
Zdalne nauczanie może odbywać się przez:
- wysyłanie prac/poleceń/zadań/materiałów drogą elektroniczną (np. w Librusie);
- przeprowadzanie zdalnych lekcji/ spotkań online (Teams) z poszczególnymi klasami lub indywidualnie z uczniami (w razie potrzeby konsultacji); przeprowadzanie prac klasowych generowanych przez aplikację MS Forms, do których uczniowie uzyskują dostęp za pośrednictwem linków;
- za pomocą telefonu i aplikacji np. Whatsup.
Ocenianie w takiej sytuacji może polegać na:
- ocenie aktywności ucznia na lekcji online;
- ocenie dłuższej odpowiedzi ucznia w czasie trwania lekcji online;
- ocenie pracy klasowej w MS Forms;
- ocenie prac pisemnych/zadań/ćwiczeń odesłanych przez ucznia drogą elektroniczną nauczycielowi.
Poprawa oceny może odbywać się na podstawie zasad ustalonych indywidualnie przez nauczyciela, zgodnie z dostępnymi, powyższymi możliwościami ograniczonego kontaktu bezpośredniego lub pośredniego z uczniem.
Metody pracy i oceniania nauczyciel może modyfikować w zależności od zmieniających się warunków pracy, dostosowując je do danych okoliczności (np. braku dostępu do Internetu czy drukarki).
Dokumenty
- PZO Zespołu przyrodniczegorok szkolny 2024/2025